Flesz-Fakty
Węgry są najbardziej eurosceptyczne spośród państw przyjętych do UE w 2004 r. - wykazał sondaż Eurobarometru.
Zaledwie 41 proc. Węgrów uważa, że ich kraj odniósł korzyści z przystąpienia do UE.
Idziemy do ZOO
Nadesłał Csirke   
niedziela, 04 marzec 2007

Wejście do ZooWizyta w ogrodzie zoologicznym dla każdego malucha stanowi olbrzymią frajdę, a i dla starszych dzieci jest zazwyczaj dużą atrakcją. Wizyta w budapeszteńskim ZOO, diametralnie różnym od analogicznych placówek w Polsce, oficjalnie uznawanym za zabytek i jednym z najstarszych w całej Europie, będzie niezapomnianym przeżyciem również dla rodziców.

ZOO mieści się przy ulicy Állatkerti krt. 6-12., niedaleko placu Bohaterów i Parku Miejskiego. Oddano je do użytku w 1866r. i większość istniejących na jego terenie zabudowań pochodzi z tego właśnie okresu. Pięknie odrestaurowane, zachwycają swoją niezwykłą egzotyczną architekturą oraz skarbami, jakie w sobie kryją. Na terenie Zoo zobaczyć można blisko 2000 zwierząt pochodzących ze wszystkich zakątków świata, począwszy od gorącej Afryki, skończywszy na lodowato zimnej Antarktydzie. Blisko 200 z nich stanowi unikalne hodowle w skali światowej.

KrokodylBudapeszteńskie ZOO posiada niezwykłą i ciepłą atmosferę. Zajmuje stosunkowo ograniczony obszar, a jednak w czasie spaceru po nim nie zauważymy, by którekolwiek ze zwierząt cierpiało ze względu na ciasnotę lub niewygodę. Wybiegi są przestronne, często porośnięte gęstą roślinnością lub w sztuczny sposób przystosowane do naśladowania naturalnych warunków życia. Alejki dla gości są szerokie, zacienione i ustawiono przy nich liczne ławki, dzięki czemu spacer do ZOO może stać się wyprawą całodzienną, bez obawy, że nie będzie gdzie schować się przed nadmiarem słońca bądź chwilę odpocząć.

Zabawa foki z piłkąNiezwykłą cechą tego ogrodu zoologicznego jest chęć przybliżenia gościom hodowanych w nim gatunków i umożliwienia prawdziwego obcowania z naturą. Wszędzie tam, gdzie jest to możliwe oraz, ma się rozumieć, w pełni bezpieczne, zwierzęta można dotykać, głaskać i karmić wcześniej zakupioną w kiosku specjalną paszą. Właśnie możliwość pogłaskania żyrafy, wielbłąda lub zebry, nakarmienia antylopy lub renifera z ręki czy spojrzenia w paszczę hipopotama z odległości metra jest tym, co przesądza o ogromnej atrakcyjności wizyty w tym miejscu. Wielokrotnie sama spotykałam się z kangurami skaczącymi po trawiastych wybiegach między spacerującymi obok nich rodzin z dziećmi i podziwiałam egzotyczne dzikie ptaki odpoczywające tuz obok ławeczki, na której właśnie przycupnęłam. O określonych godzinach zwiedzający mogą też podziwiać przedstawienie w wykonaniu fok (informacja o czasie karmienia i pokazie umieszczona jest przy foczym basenie), a jeśli mamy szczęście, usłyszymy niezwykły koncert w wykonaniu kilkunastu małpek, które z prawdziwą i niekłamaną radością śpiewają dla zgromadzonej wokół ich klatek publiczności. Wystarczy wtedy zamknąć oczy i... czujemy się jak w prawdziwej dżungli.

Król sawanny - lewNiewątpliwą atrakcją dla dzieci są liczne place zabaw umieszczone na jego terenie, jak również różnego typu budowle, umożliwiające wspinanie się czy myszkowanie po różnych kątach. W okresie letnim można zamówić przejażdżkę po ZOO wózkiem ciągniętym przez kucyki i oczywiście zrobić sobie zdjęcie z konikiem lub na koniku. Czasem w letnie weekendy organizowane są dla dzieci konkursy artystyczne oraz zabawy ze zwierzątkami domowymi, kiedy to mogą do woli bawić się np. z króliczkami. Niezależnie od tego w ogrodzie urządzona jest specjalna zagroda, w której zgromadzono typowe zwierzęta gospodarskie. Również tam dzieci do woli mogą przebywać z kozami i owcami, zobaczyć krowy, konie, świnie, kury i gęsi, często z gatunków węgierskich, rzadko występujących poza krajem Madziarów. Wszystkiego można dotknąć i wszystkie można karmić, co sprawia dzieciakom szczególną frajdę.

KapucynkaDla starszych pociech na pewno dużą atrakcją będzie wizyta w odnowionej palmiarni i niedawno otwartym akwarium. W palmiarni urządzono prawdziwą afrykańską dżunglę, gdzie zwiedzający przedzierają się wąskimi ścieżkami między palmami i gęstą egzotyczną roślinnością, podziwiając jednocześnie różnego typu zwierzęta, począwszy od groźnych aligatorów, skończywszy na śmigających ponad głowami kapucynkach. Co pewien czas następuje wylęg motyli i wówczas po pawilonie chodzi się wśród setek fruwających wokół nas tropikalnych gatunków tych owadów. Z kolei akwarium zachwyca pięknem rafy koralowej i zamieszkujących ją bajecznie kolorowych ryb. Wstęp do palmiarni i akwarium jest płatny oddzielnie, ale nie są to kwoty wygórowane i wszystkim gorąco polecam odwiedzenie tych miejsc.

Każdy bilet do ZOO jest jednocześnie kolorową mapą całego ogrodu. Wszystkie oznaczenia przygotowane są w języku węgierskim, ale dzięki zaznaczonym charakterystycznym punktom (np. Wielkie Jezioro Nagy-Tó w kolorze niebieskim, Wielka Skała Nagy-szikla w kolorze szarym) będziemy w stanie bez problemu ustalić, w którym miejscu właśnie się znajdujemy.


Ceny biletów:

dorośli1300 HUF
dzieci (2-14 lat)900 HUF
studenci z kartą ISIC1000 HUF
bilet rodzinny (2 dorosłych + do 3 dzieci)4100 HUF
bilet-donacja2500 HUF
wstęp do palmiarni i akwarium300 HUFDokładny adres:

Budapeszteński Ogród Zoologiczny i Botaniczny
1146 Budapeszt, Állatkerti krt. 6-12.
Tel.: (+36 1) 363 37 10

Czynne codziennie od 9.00 do 16.00 (listopad-luty), 17.00 (marzec-kwiecień oraz wrzesień-październik) oraz 18.00 (maj-sierpień pon-czw) lub 19.00 (maj-sierpień pt-ndz).
Ostatnie bilety sprzedawane są na godzinę przed zamknięciem ogrodu.


Dojazd: :

Żółta linia metra M1 - proszę wysiąść na stacji Széchenyi fürdő
Trolejbusy nr 72 (przystanek Állatkert), nr 75 i 78 (przystanek (Állatkerti út)
Autobusy nr 4, 30 i czerwona linia nr 20 (przystanek Hősök tere)

Zmieniony ( środa, 16 maj 2007 )
<< wstecz   dalej >>